Czy kosmetolog może wykonywać zabiegi kwasem hialuronowym?

Zabiegi medycyny estetycznej z użyciem kwasu hialuronowego stają się coraz bardziej popularne. Wiele gabinetów kosmetycznych, a nawet fryzjerskich ma je w swojej ofercie. W Internecie aż roi się od ofert 6-godzinnych kursów wykonywania zabiegów. W końcu, co może być skomplikowanego we wbijaniu igły w zmarszczki?
Zabiegi kwasem hialuronowym SĄ BEZPIECZNE …ale tylko jeśli wstrzykując kwas hialuronowy bierzemy pod uwagę anatomię naczyń tętniczych i nerwów. Wypełniacz podany w niewłaściwe miejsce może spowodować upośledzenie krążenia, a w efekcie martwicę skóry oraz utratę wzroku. Przykładowe zdjęcie takiego zatoru (w tym przypadku tętnicy nadbloczkowej) po zabiegu wypełniania „lwiej zmarszczki” wykonanym przez kosmetyczkę pochodzi z artykułu dr A. Salvy, który ukazał się w maju 2017 w czasopiśmie Aesthetic Plastic Surgery.
Decydując się na zabieg z kwasem hialuronowym u fryzjera lub kosmetologa zapytaj ją o przebieg tętnicy nadbloczkowej lub tętnicy twarzowej – jeśli go nie zna, nie będzie mogła zapewnić Tobie bezpieczeństwa zabiegu. bezpieczenstwo