Lecznenie nadmiernej potliwości toksyną botulinową

(Botox®, Azzalure®, Bocouture®)
Chociaż botulina (Botox) znana jest w medycynie estetycznej od lat, wciąż odkrywane są jej nowe zastosowania. Niedawno botulina zostałą dopuszczona do leczenia nadpotliwości.

Zastosowanie botuliny do leczenia nadmiernej potliwości jest znane w medycynie klinicznej od lat, jednak dopiero od niedawna metoda ta nabiera popularności w Polsce polularności w ośrodkach zajmujących się medycyną estetyczną.

Jakie efekty daje zabieg botuliną?

Głównym efektem zabiegu jest bardzo znacząca redukcja wydzielania potu, szczególnie widoczna w przypadku pach, która trwa około 6 do 8 miesięcy. Dodatkowym efektem jest redukcja nieprzyjemnego zapachu związanego z nadmiernym poceniem się.

Czy każdy może pozbyć się potliwości dzięki botulinie?

Niemal każdy! Zabiegowi mogą poddać się nie tylko osoby cierpiące na patologiczną nadpotliwość (hyperhidrosis) ale każdy, kto chce zmniejszyć naturalną potliwość np. pod pachami. Zabiegowi poddają się często osoby, dla których nienaganny wygląd jest niezbędny w kontaktach z klientem czy publicznością. Zabieg nie tylko pozwala uwolnić się od widzocznych na ubraniu plam potu ale także od wiążącego się z tym nieprzyjemnego zapachu. Zasadniczo zabiegowi nie mogą poddać się tylko kobiety ciężarne i karmiące, osoby chorujące na miasthenia gravis i zespół Lamberta-Eatona oraz te które przyjmują niektóre leki.

Które części ciała można poddać zabiegowi?

Praktycznie każda okolica ciała, gdzie pocenie się jest niepożądane może zostać poddana zabiegowi botulinowemu. Najczęściej jednak zabieg dotyczy okolicy pach. Ludzie biznesu często wybierają zabieg na czoło, gdzie potliwość pojawia się pod wpływem stresu. Dobre efekty daje również zabieg na stopy i dłonie, choć ten bywa nieco bolesny, i z tego powodu wykonywany jest tylko w przypadku znacznej nadpotliwości.

Czy z zabiegiem wiążą się skutki uboczne?

Części ciała najczęściej poddawane zabiegowi – to jest pachy, stopy lub dłonie to obszary obejmujące zaledwie ok 1 % powierzchni skóry. Zablokowanie gruczołów potowych na takiej powierzchni nie wpływa na funkcjonowanie ludzkiego organizmu, Nie ma też ryzyka kompensacyjnego wzrostu potliwości skóry w innych obszarach. Jedynie w przypadku zabiegu na dłonie notowano przypadki przejściowego osłabienia siły mięśni

Botulina (Botox) używana jest do redukcji zmarszczek, więc jak działa na nadpotliwość?

Botulina (Botox, Azzalure) ma pośredni wpływ na gruczoły potowe. Neurotransmitery to substancje odpowiedzialne za przekazywanie sygnałów z nerwów do mięśni. Botulina blokując wydzielanie neurotransmiterów hamuje prace niektórych mięśni wygładzając w ten sposób zmarszczki. Podobnie ma się rzecz z gruczołami potowymi: botulina blokując sygnał z zakończeń nerwowych hamuje nadmierne pocenie się ale same gruczoły potowe nie są w żaden sposób uszkodzone.


Zobacz cennik zabiegów


Jak wygląda zabieg?
Przed zabiegiem dr Jankowski spotka się z Tobą na wizycie konsultacyjnej, oceni stan Twojej skóry i poziom jej potliwości wykonując tzw. próbę Minora, oceni obecność ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu i dobierze właściwą dla Ciebie dawkę preparatu. W trakcie tej wizyty dr Jankowski odpowie także na wszystkie Twoje pytania

Zabieg usuwania nadmiernej potliwości polega na wykonaniu serii zastrzyków w skórę okolicy dotkniętej nadpotliwością. Zabieg wykonywany jest igłą 4-krotnie cieńszą niż ta której używa się do pobierania krwi, igły mają krótkie ostrza, nie sięgające do wrażliwych na ból tkanek. Mimo to pewien dyskomfort jest odczuwalny, dlatego dr Jankowski rekomenduje Pacjentom wykonanie zabiegu z miejscowym znieczuleniem. Stąd konieczne może być wcześniejsze pojawienie się w gabinecie celem aplikacji leku znieczulającego.

Po zabiegu działanie botuliny narasta i osiąga maksymalną siłę po ok 2 tygodniach, dlatego większość pacjentów obserwuje widoczne rezultaty dopiero ok tygodnia po zabiegu. Zabieg nie eliminuje pocenia się skóry całkowicie – efekt jest nieco inny u każdego pacjenta, ale można spodziewać się zmniejszenia ilości potu przynajmniej o połowę

Efekt zabiegu odczuwalny jest średnio 6-8 miesięcy, u niektórych osób nawet dłużej. Po ustąpieniu działania botuliny można wykonać zabieg przypominający by nie dopuścić do powrotu potliwości.