Lipoliza – rozpuszczanie komórek tłuszczowych

Lipoliza injekcyjna, znana także pod nazwą intralipoterapia to zabieg polegający na wstrzyknięciu bezpośrednio do tkanki tłuszczowej preparatu uszkadzającego komórki tłuszczowe. Potocznie, choć błednie, mówi sie o preparatach fosfatydylocholiny. Fosfatydylocholina jest tylko dodatkiem ułatwiającym usuwanie tłuszczu z uszkodzonych komórek, natomiast prawdziwym składnikiem aktywnym jest dezoksycholan sodu. Obecnie na rynku pojawił się nowy preparat dezoksycholanu sodu bez dodatku fosfatydylocholiny, który może być stosowany również u osób uczulonych na soję. Lipoliza jest zabiegiem przeznaczonym dla osób z lokalnym nadmiarem tkanki tłuszczowej, której nie można się pozbyć mimo intensywnych ćwiczeń i diety. Lipoliza nie jest metodą odchudzania, a jedynie modelowania sylwetki.

Jak wygląda zabieg?
Przed zabiegiem nie są wymagane żadne specjalne przygotowania w domu. W miejscu z lokalnym nadmiarem tkanki tłuszczowej wykonywane jest nakłucie skóry, przez które wprowadzana jest do tkanki tłuszczowej kaniula – długa miękka igła z tępym końcem umożliwiające wykonanie lipolizy na znacznym obszarze bez koniecznosci wielokrotnych nakłuć i ryzyka uszkodzenia naczyń bądź nerwów. Zabieg jest praktycznie bezbolesny. Bezpośrednio po zakończeniu zabiegu pojawia się uczucie ciepła obrzęk i zaczerwienienie okolicy poddanej zabiegowi. Mogą również powstać punktowe siniaki i krwiaki. Miejsce poddane zabiegowi zazwyczaj staje się dużo wrażliwsze na ucisk i dotyk, może również boleć i swędzieć. Zazwyczaj, aby osiągnąć zadawalający efekt, zabieg trzeba powtórzyć 2-4 razy (czasami nawet do 6), a między nimi należy zachować odstępy około 6-tygodniowe.

Przeciwwskazania do zabiegu
Przeciwwskazaniem do zabiegu jest alergia na jaja i na soję, ciąża, okres karmienia piersią, cukrzyca, niewydolność wątroby i nerek, ostre stany zapalne oraz choroby wiążące się z zaburzeniami krzepliwości krwi.