Terapia fotodynamiczna nowotworów (PDT)

Terapia fotodynamiczna jest nowoczesną metodą leczenia nowotworów skóry i stanów przednowotworowych polegającą na selektywnym niszczeniu komórek patologicznych przy użyciu promieniowania 650 nm dużej mocy i substancji fotouczulającej w kremie. Fotouczulacz jest selektywnie wchłaniany przez komórki nowotworowe ale nie wchłaniają go komórki zdrowe. Dzięki temu możliwe jest całkowite zniszczenie ogniska nowotworu bez uszkadzania otaczającej skóry, co ma istotne znaczenie zwłaszcza w przypadku nowotworów skóry zlokalizowanych na twarzy. Zabieg jest w większości przypadków zupełnie bezbolesny, wyjątkowo tylko pozostawia bliznę i pozwala uniknąć trudnych, czasem wieloetapowych zabiegów chirurgicznych. Zastosowanie specjalnej lampy pozwala na dokładną ocenę zaawansowania nowotworu – możliwe jest wykrycie ognisk nowotworowych niewidocznych gołym okiem.

Jakie stany onkologiczne można leczyć metodą fotodynamiczną?

Terapia fotodynamiczna jest skuteczna w większości przypadków raków skóry a także w przypadku choroby Bowena i rogowaceniu słonecznym (keratosis actinica).

Jaki jest przebieg zabiegu?

Zabieg składa się z trzech etapów: przygotowania, inkubacji leku i naświetlania. Dr. Jankowski przygotuje skórę, która ma być poddana zabiegowi, poprzez usunięcie ewentualnych zrogowaceń i strupów. Proces ten jest przeważnie bezbolesny, czasem jednak dochodzi do niewielkiego krwawienia. Następnie nakładany jest lek fotouczulający w postaci kremu, który następnie zostaje przykryty opatrunkiem okluzyjnym. Krem musi pozostać na skórze przez ok. 3 godziny, w czasie których pacjent nie musi przebywać w Poradni Dermatologicznej. W trakcie wchłaniania leku może być odczuwalne niewielkie szczypanie. Po 3 godzinach opatrunek zostanie usunięty a dr Jankowski oceni zakres zmiany chorobowej w świetle fioletowym. Następnie przy pomocy specjalnej lampy zabiegowej komórki chore zostaną zniszczone przy użyciu światła czerwonego. Naświetlanie trwa kilka do kilkunastu minut. Miejsce po zabiegu należy chronić przed światłem przez najbliższe 2 dni. W kolejnych dniach zmiana ulegnie zaczerwienieniu i może utworzyć się strupek. W przypadku nowotworów skóry dr Jankowski powtarza zabieg dwukrotnie w odstępie 7 dni