Usuwanie zmarszczek botuliną

(Botox®, Azzalure®, Bocouture®)

Zmarszczki skóry twarzy pojawiają się na skutek naturalnej mimiki twarzy i związanych z tym powtarzających się wielokrotnie skurczy drobnych mięśni twarzy, tzw. mięśni mimicznych. Szczególnie szybko zmarszczki pojawiają się w okolicy kącika oka (kurze łapki), pomiędzy brwiami (lwia zmarszczka), na czole. Z wiekiem głębokość i rozległość zmarszczek nasila się.

Botulina typu A jest naturalnie występującą substancją hamującą przewodzenie impulsów z nerwów do mięśni.

Wieloletnie obserwacje naukowe potwierdzają bezpieczeństwo i skuteczność użycia botuliny w celu redukcji zmarszczek. Botulina znana jest powszechniej pod nazwami handlowymi zawierających ją produktów takich jak Botox®, Vistabel®, Dysport®, Azzalure® czy Bocouture®.

W trakcie zabiegu dr Jankowski używa niewielkich objętości botuliny (setne części mililitra) dzięki czemu naturalna ekspresja twarzy zostaje zachowana.

Zabieg usuwania zmarszczek przy użyciu botuliny polega na wykonaniu serii od 5 do 30 drobnych iniekcji leku do mięśni mimicznych twarzy. Precyzja podania preparatu decyduje o rezultacie zabiegu. Iniekcje wykonuje się bardzo cienką igłą, mimo to zabiegowi może towarzyszyć niewielki ból, okazjonalne może dojść do powstania siniaka. Zaczerwienienie i tkliwość w miejscu podania szybko ustępują samoistnie.

Efekty zabiegu botuliną, w odróżnieniu od kwasu hialuronowego nie są widoczne natychmiast – pojawiają się po kilku dniach by osiągnąć maksimum po ok 1-2 tygodniach. Jeżeli efekt zabiegu nie jest wystarczająco zadowalający lub wymaga korekty można w tym okresie zaaplikować dodatkową dawkę botuliny. Trwałość rezultatów jest nieco inna u każdego pacjenta, jednak realistycznie można oczekiwać maksymalnie 6 miesięcznego efektu zabiegu.

Zabieg botulinowy jest idealny dla osób, które chcą pozbyć się zmarszczek głównie w górnej części twarzy. Są to zmarszczki, które występują często już u bardzo młodych osób – w takim przypadku zabieg ma również charakter profilaktyczny i zapobiega pogłębianiu się zmarszczek.

W przypadku zmarszczek bardzo głębokich i mocno utrwalonych może zaistnieć konieczność uzupełnienia zabiegu przez wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym.